Bireysel Danışmanlık

Bireysel Danışmanlık

Bireysel Danışmanlık  
Uzm. Psikolog Burçin DEMİRKAN

"Çevrenizde olumsuz olarak algıladığınız kişi ya da olayların bazen kendi olumsuz duygularınızdan ve bakış açınızdan kaynaklanmış olabileceğini hiç düşündünüz mü?"

"Duygularınızın olumlu yönde değişmesiyle çevrenizdeki kişi ve olayların da aynı doğrultuda değiştiğini görmek sizi şaşırtmasın."

Kazanmanın hazzına varmak mı, yoksa kaybetmekten korkarak yaşamınızı zorluklarla geçirmek mi daha mantıklı?
Günümüzde sosyal yaşamdaki güçlüklerin önemli bir bölümü psikolojik kökenlidir. Geçmişteki olumsuz yaşantılarımız ise bugünkü yaşam kalitemizi bozabilmektedir. Aynı zamanda yaşadığımız birçok sağlık sorununun temelinde çocukluktan bu yana biriktirdiğimiz olumsuz duygular yatmaktadır. Bireysel danışmanlık, yaşadığınız problemlerin üstesinden gelmeniz için size yol gösterip destek verirken, yaşam kalitenizi ve iç huzurunuzu arttırarak kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.

Bireysel danışmanlıkta amaç duygusal zorlanmaların üstesinden gelmek, kişinin kendine yönelik farkındalığını arttırmak ve kararlar almasını sağlamaktır. Bu sayede kişi kendisine ve yaşadığı problemlere farklı bir bakış açısıyla bakma fırsatı bulup daha önce göremediği çözüm yollarını fark etmeye başlar.

Merkezimizde bireysel danışmanlık ve terapiler, duygu odaklı çalışmalarla ve dinamik yönelimle yapılmaktadır. Bireysel danışmanlıkta öncelikli amacımız kişinin bozulan içi huzurunu yerine getirmektir. Bu amaçla seanslarda danışanın ruhsal durumu analiz edilir. Kişinin sorununu tetikleyen sebepler bulunur. Kişinin yaşamında hedeflediği değişimler belirlenir. Kişi hakkında gözlemlerle, bu bilgiler birleştirilir ve danışanımız ile el ele verilerek danışmanlık sürecinin yol haritası çıkarılır. Bu plan ile genel olarak kişinin yaşam kalitesini artıracak duygu değişim adımlarının atılması hedeflenir.
Psikologlarımız bu çalışmaları, danışmanlık ve terapötik görüşme süreçleri ile gerçekleştirir.
Yardım alan kişilerin, yaşamlarında değiştirmek istedikleri konularda başkalarını suçlamak yerine kendi duygularındaki olumlu değişime odaklanmaları ve özgürleşmeleri hedeflenmektedir. Böylece bireylerin yaşam kalitelerinin artması sağlanabilmektedir. Çalışmalarımızda danışanların iç huzurlarının dünyadaki kişi ve olaylardan bağımsız olarak artması yönünde deneyimler önerilmektedir. Gerçekleşen bu görüşmelerde danışanların, zorlandıkları konularla ilgili çözüm üretme becerilerinin arttığını görmekteyiz.