Aile Dizimi

Aile Dizimi

Aile Dizimi  

Aile Dizimi adı verilen yöntem psikolojik bir çalışma yöntemidir. Günümüzden 20 yıl kadar önce Alman filozof, psikoterapist Bert Hellinger tarafından ortaya konmuştur. Hellinger, psikanaliz, psikodrama ve başkaca psikolojik teknikleri kullanarak insanlara yardımcı olmaya çalışmıştır.

Yaşamınızda sorun olarak ortaya çıkan her durum için Aile Dizimi çalışması yapılabilir. Yani diziminizin yapılabilmesi için mutlaka ailenizle bir sorun yaşıyor olmanız gerekmez. Ailenizle çok güzel bir ilişki içinde olabilirsiniz ama herhangi bir aile büyüğünüzün yaşamış olduğu bir travmanın etkileri, nesilden nesile aktarılarak sizin yaşamınızda çiçek açmış olabilir. Ya da sizin kendi yaşamınızda bir şekilde üzerini örtmüş olduğunuz veya hiç hatırlamadığınız bir travmanın derin etkisi nedeniyle bugünkü yaşamınız hiç istemediğiniz yönlere savruluyor olabilir. Herkesin yaşamında sayısız travma vardır ve bunlar ana rahmine düştüğümüz andan itibaren bizi etkilemeye başlar.

Aile Dizimi çalışmasına katılan birisini en derinden etkileyen şey, bütün bu travmaların çok büyük bir bölümünün her birimizin tarihçesinde var olduğu farkındalığıdır. İşte bu nedenle Aile Dizimi çalışmaları aslında Sistem Dizimi çalışmalarıdır, yani bir kişinin aile dizimini yapmak sadece o kişinin değil, içinde yaşadığımız sistemin tümüyle şifalanmasına destek verir. Hepimiz içinde yaşadığımız sistemin bir parçasıyız ve görünmeyen ancak çok güçlü bağlarla birbirimize bağlı olduğumuz için, bir kişi için yapılan çalışma aslında herkes için yapılmaktadır.